Dil: TR
Para Birimi: TRY
  • TRY
Mağazamıza Hoşgeldiniz! |

Sepet

0 Parça

Sütyen takmak zararlı mı ?

Tarih: 2014-07-18

Sütyenin işlevi örtmek, desteklemek ve kaldırmak ama bunu yaparken sütyen, göğüslere zarar veriyor mu? ünlü kadınlar arasında sütyen giymeme modasının başlaması, bazı kadınların ise gece gündüz sütyen takma alışkanlığı akıllara bu soruyu getiriyor.
 
kamuoyunda bazı kadınlar sütyenin yararlı, bazı kadınlar ise sütyenin zararlı olduğunu savunuyor. Acaba sütyen takmak göğüs sağlığı ve estetiği açısından zararlı mı yoksa yararlı mı? 
 
Uzmanlar sütyen kullanmanın meme sağlığına kesinlikle bir zararı yoktur diyorlar. Aksine normal boyutlarda ve üzerinde göğüslere sahip olan her kadın sütyen kullanmalıdır. Düzenli sütyen kullanımı göğüs sarkmasını geciktiren bir faktördür diyorlar. 
Sütyen gerekliliğinin göğüs boyutu ile bire bir ilişkili olduğu bilinmekte artık. küçük göğüslü kadınların bu anlamda daha rahattırlar. Küçük göğüsler daha hafif olduğundan yer çekiminden daha az etkileniyor ve kolay kolay bozulmuyorlar. Bu anlamda küçük göğüslü kadınlar aslında çok daha şanslı. Çünkü gebelik ve emzirme dönemlerinden sonra dahi bu tip göğüsler daha çabuk toparlanıyor. Bir problem olsa dahi bunu basitçe bir meme protezi yerleştirerek çözebiliyor. oysaki iri göğüslü kadınlar özellikle doğum sonrası küçültme veya dikleştirme gibi daha detaylı operasyonlara ihtiyaç duyabiliyorlar.
 
sütyen kullanılmazsa göğüslerin yer çekimine yenik düşeceği biliniyor. Sütyen kullanımının amaca göre değiştiği günümüzde pek çok kadın sütyeni göğüslerini dik ve dolgun göstermek için kullanıyor ki bu da çoğu zaman anlaşılıyor. Özellikle gece elbisesi, gelinlik gibi özel kıyafetlerde sütyen dolguları çok itici durabiliyor. Bu tür elbiseleri taşımanın en güzel yolu sütyensiz olmak, ancak bunun için  genelde bizim yardımımız gerekiyor. Meme protezi operasyonu yaptıran kadınların ilk yaptığı şey bu sütyenlerle vedalaşmak olmakta. Doğal göğüs boyutu iri olan kadınlar ise bunu saklamak için sütyen kamuflajına başvurabiliyorlar. sütyen seçiminin çok önemli olduğuna dikkat çekilmekte ve sütyenin göğüslerin en iyi dostu olduğu kabul edilmekte. Sütyensiz giyimin moda olsa bile devamlı olarak sütyensiz olmanın doğru olmadığını belirtiliyor. Yerçekimine karşı koymanın ise en etkili yolunun ise düzenli sütyen kullanmak olduğu kabul edilmiş durumda.
sütyen takmak zararlımı